LEKE TEDAVİSİ

Yaşlılık Beni ( Seboreik Keratoz) 

 Seboreik keratoz yani yaşlılık benleri  selim yapıda derinin üst tabakasına ait oluşumlardır. 

 Yaşlılık beni oluşmasında genetik eğilim söz konusudur. Orta yaş ve yaşlılarda en çok görülen deri değişikliklerinden biridir.

 Yaşlılık benine Latince olarak seboreik keratoz ismi,  oluşumun yağlı görünümünden ve deride yağ kanallarının en sık görüldüğü bölgelerde ortaya çıkmasından dolayı verilmiştir.

 Yaşlılık benleri deri benlerine  benzer. Başlangıçta küçük, çok sayıda ten veya sarı renkli oluşumlardır.  Zamanla kahverengi veya siyah renge dönüşür, yüzeyi karnıbahar görünümlüdür. 

 Yaşlılık benleri  özellikle yüz, omuz, göğüs ve sırtta ortaya çıkar. Göğüs altı gibi özellikle derinin sürtünen alanlarında yoğunlaşırlar.

 Yaşlılık  beninin  tanısı dermatoskopla konmalıdır. Çünkü bir dermatoloji uzmanı bile bazen gerçek deri benleri ile seboreik keratozu karıştırabilir. Deri benleri bazen kanser riski taşır. Ancak yaşlılık lekesi çoğu kez riskli değildir. 

 Yaşlılık beni  tedavisi: Selim oluşum olmaları nedeniyle tedavisi daha çok kozmetik amaçlıdır.

 • Lazer yöntemi

• Kryoterapi (buz tedavisi)

• Radyofrekans  tedavisi

 

Yaşlılık lekesi, güneş lekesi (Lentigo) 

 Güneş lekesi yani lentigo çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. Güneş lekesi her yaşta görülebilir. Güneş lekesi   çilden daha koyu renklidir. Boyutları daha büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır. 

Güneş lekesinin çeşitleri vardır. Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında  görülür. El sırtı,yüz,omuz, sırt ve göğüs ön yüzde ortaya çıkar. Değişik boyutlarda net sınırlı kahverengi lekeler şeklindedirler. Özellikle akut güneş yanıklarından sonra, sırt, omuz ve gövdede derinin soyulmasını takiben yaygın bir şekilde deride belirebilir.
El sırtında  ve yüzde ortaya çıkan güneş lekeleri (yaşlılık lekeleri),  genellikle 40 yaş sonrası görülür.

Güneş lekeleri kansere dönüşmez. Tedavileri estetik amaçlarla yapılır. Ancak bazı güneş lekeleri, lentigo maligna olarak adlandırılan deri kanseri ile karışabilir. Bu nedenle aniden büyüyen lekelerde dermaskopik inceleme yapılmalıdır.

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GEÇER ?

Güneş lekesi tedavisi
Güneş lekeleri için krem ve maske
Kryoterapi ( buz tedavisi)
Kimyasal peeling

Lazerle güneş lekesi  tedavileri
• Q- switched ND: YAG lazer (532-1064 nm)

Güneş Lekesi Melazma 

Yüzdeki Güneş Lekesi ( Melazma )

Güneş lekeleri  (melazma) türü lekeler doğuştan olmayan genellikle yüzde görülen kahverenkli oluşumlardır.  Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Yüz bölgesinde sıklıkla iki taraflı ve simetriktir. Güneş lekesi histolojik olarak yüzeysel, derin ve karışık tip olarak ikiye ayrılır. Yüzeysel güneş lekeleri tedaviye daha iyi yanıt verir. Güneşlenme, hamilelik , hormon tedavileri ve doğum kontrol hapları güneş lekesini tetikler.

Güneş lekesi oldukça yaygın bir problemdir. Genç kadınlarda görülme oranı yüksektir. Koyu tenli kişilerde daha sık ortaya çıkar. Nedeni bilinmemektedir. Güneş lekesi olan kişilerde tiroit hastalıkları sıklıkla görülebilir. Ancak güneş lekesi ve tiroit hastalıkları arasında kesin bağlantı kurulamamıştır.

Yüzdeki güneş lekeleri genellikle üst dudak yanaklar ve alın gibi güneşe açık  bölgelerde gözlenir. Nadiren çene ve ön kollarda oluşabilir. Deriden koyu renkli düzensiz sınırlı deriden kabarık olmayan lekeler şeklinde kendini gösterir. Derin tip güneş lekesi mavi-gri, karışık tip güneş lekesi kahve-gri refle verebilir. Güneş lekesi genellikle yaz aylarında ve solaryum sonrasında koyulaşma eğilimi gösterir

Wood’s lamb (ultraviyole lamba) güneş lekesinin derinliğini tespit edebilir. Wood’s lambası ile leke belirginleşiyor ise yüzeysel, değişiklik olmuyorsa derindir.  Güneş lekesi yani melazmalı  hastaların sürekli geniş spektrumlu güneşten koruyucu kullanmaları ve solaryum benzeri yapay ışık kaynaklarından uzak durmaları gerekir. Hormon ilaçları ve doğum kontrol hapları çok  gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

Şarap Lekesi (Doğum Lekesi) 

Doğum lekeleri nasıl geçer ?   

Doğum lekesi yani port wine stain (şarap lekesi) yenidoğanların  % 0.3’ de görülen damarsal bir anomalidir.  Doğum lekesi (şarap lekesi) en çok boyun veya yüz bölgesinde pembeden mora kadar değişebilen bir renkte cilt lekesi olarak başlar. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir. Bu lekeler genelde doğumda mevcuttur. Çocuk büyüdükçe leke de büyür. @ yenidoğanda benzer görünümde yüzde veya ensede leke olabilir. Salmon patch,” “angel kiss,” veya “nevus flammeus neonatorum  olarak adlandırılır. Ancak bu lekeler zamanla geriler.  doğum lekesi (şarap lekesi )  asla gerilemez. Zamanla rengi koyulaşır ve kalınlığı artar. 40 yaş sonrası e vakada bu lezyonlar iyice kalınlaşarak  yumru haline gelebilir. Kendiliğinden veya travma ile kanama riski ortaya çıkar. Ayrıca ağız, göz ve burundaki lezyonlar görme, nefes alma veya yeme işlevlerine engel olabilir. Bazı  doğum lekesi (şarap lekesi ) vakalarında yumuşak doku ve iskelet dokusundada büyüme olabilir. Cerrahi düzeltmeler gerekebilir.  

Doğum lekesi (şarap lekesi ) genellikle sadece deriye ait bir hastalıktır. Ama bazen Sturge–Weber sendromu ve Klippel–Trenaunay sendromu  gibi bazı hastalıklarla birliktelik gösterebilir.  Damar, yumuşak doku, göz ve beyine ait problemler olabilir. Trigeminal sinirin oftalmik dalının dağılımı  (göz çevresi) boyunca leke görülmesi göz ve beyin anomalilerine yatkınlığı akla getirmelidir.  Trigeminal sinirin diğer dallarının yayıldığı alanların tutulumunda eğer oftalmik sinir alanında leke mevcut değilse  genellikle sorun yoktur.

Doğum lekesi neden olur ?

Doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Doğum lekesi (şarap lekesi) genetik bir hastalık değildir ama genetik olarak ailesel eğilim söz konusudur.

Doğum lekesi (şarap lekesi) lezyonlarını hemanjiomlardan ayırmak gerekir. Hemanjiomlar çocukluk çağının selim huylu damarsal tümörleridir. Yenidoğanların %2-3 ünde , 1 yaşına kadar , erken doğanların  "’sinde görülebilir. Kadın erkek oranı 3:1’dir. Hızlı büyümeleri ile hemanjiomlar  doğum lekesi (şarap lekesi )’den ayrılır. Başlangıçta beyaz veya pembe leke olarak görülür. Yaşamın ilk yılında hızla büyümeye başlar.  Bazı hastalarda kanama, infeksiyon olabilir. Göze ve solunum yollarına yakın  hemanjiomlar büyüyerek problem yaratabilir . Hemanjiomlar 1 yaşına doğru büyüme hızı azalır. 5-12 yaş arası gerime dönemini tamamlar. Hemanjiomlar tamamen gerileyebilir. P kişide artık kılcal damar, iz veya leke kalabilir.

Doğum lekesi (şarap lekesi) tedavisi

Doğum lekeleri lazer tedavileri ile giderilebilir. Tedavi prensibi lekeyi oluşturan damarların içinden geçen kan hücrelerinin, lazer ışığı ile yakalanmasıdır. Böylece damar içinde ısı etkisiyle damar zedelenir. Bir süre sonra  damar kaybolur ve böylece her seansta leke solmaya başlar.. Lazer tedavilerinin  özelliği, hedef hücreleri etkilerken diğer hücreleri etkilememesidir. Böylece lazerler büyük olasılıkla izsiz tedavi gerçekleştirilebilme imkanı yaratmaktadırlar.

Doğum lekesi (şarap lekesi) tedavisinde kullanılan lazerler

Pulsed dye lazer
Long pulsed KTP lazer
Intense Pulsed Light (IPL)
Long pulsed ND YAG lazer

Doğum lekesi tedavisinde en yaygın kullanımı olan lazer, pulse dye lazerdir. Pulse dye lazere dirençli vakalarda KTP lazer dedenebilir. Derin yerleşimli doğum lekelerinde, daha derin dokulara inme özelliği olan  long pulsed ND:YAG lazer tedaviye eklenebilir. IPL ışık sistemi olup diğer lazerlerin olmadığı durumlara denenebilir. IPL tedavilerinde seans sayısı artar.

Doğum lekesi lazerle tedavileri minimum 4 hafta aralıklarla yapılır. Pulse dye lazer sonrası ciltte 5-15 gün süren geçici morluk oluşabilir. Doğum lekelerinde seans sayısı (ortalama 5-15 senas)  kişiden kişiye değişebilir.

Doğum lekeleri nasıl geçer ?

Doğum lekeleri (şarap lekesi) lazer yanıtları şikayetin boyutuna, anatomik yerleşimine ve damarların genişliğine bağlıdır. Baş ve boyundaki  doğum lekesi (şarap lekesi)’lerden, alın ve yanağın lateral kenara yakın yerleşimde olanlar tedaviye iyi yanıt verirler. Yüzün orta kısmına yakın yerleşimlerde tedavi yanıtları yavaştır. Kol   ve bacak yerleşimli olanlardan, gövdede olanlara göre daha zor yanıt alınır. Kol ve bacağın ucuna yakın yerleşen    doğum lekesi (şarap lekesi)’ lerde tedavi güç olabilir. Küçük çaplı  doğum lekesi (şarap lekesi) ler büyük olanlara göre daha çabuk iyileşir.  doğum lekesi (şarap lekesi) rengi de önemlidir. Pembe renkli  doğum lekesi (şarap lekesi)  küçük damarlardan, mor renkli  doğum lekesi (şarap lekesi)  büyük damarlardan oluşmuştur. Kırmızı renkli olanlar daha damarların daha  yüzeye yakın yerleştiğini gösterir. Kırmızı renkli  doğum lekesi (şarap lekesi) tedavi yanıtı en iyi olandır. Pembe renk ise tedaviye yanıt az olabileceğini işaret edebilir.

Doğum lekesi (şarap lekesi) lazer tedavilerine erken yaşta başlamak seans sayısını azaltır. Çünkü cildin ince olması ve  doğum lekesi (şarap lekesi ) alanının küçük olması lazer  tedavisinin daha etkili olmasını sağlamaktadır.  Erişkinlerde de başarılı tedaviler yapılabilir  ancak seans sayısı artabilir.

Deri rengi çok koyu olanlarda lazer tedavilerinde dikkatli olunmalıdır.

Et Benleri 

Et benleri tıp dilinde skin tags veya acrochordons olarak bilinmektedir.

Et benleri en çok orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülmektedirler. 

Şişmanlık, hamilelik, menapoz ve hormon hastalıkları et benlerinin çoğalmasına sebep olabilirler.

Et benleri en çok boyuın, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde ortaya çıkarlar.

Ağrısız oluşumlardır ve zamanla büyüyebilir ve çoğalabilirler. 

Nadiren et benleri tahriş olup renkleri koyulaşabilir ve ağrılı hale gelebilirler.

Tek veya çok sayıda 1-3 mm çaplı ten veya kahve renkli , yumuşak ve saplı oluşumlardır.