Alexandrite Lazer - Nd Yag

     755 nanometre dalga boyunda lazerlerdir. Bu lazer sisteminin diğerlerinden en önemli farkı deri içinde aldığı mesafenin en az olmasıdır. Fakat bu mesafe kıl köküne ulaşmaya genellikle yeterlidir. Diğer özelliği ise kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından çok tutulan lazerlerden olmasıdır. Bu iki özellik avantajlar ve dezavantajlar sağlar. Melanin tarafından iyi tutulması açık renk deri tipi ve koyu kıl rengi olanlarda avantaj sağlar. Fakat koyu deri rengi olan kişilerde uygulama risk yaratır. Problemlere yol açabilir. Esmer ciltlere deneme uygulaması yapılmadan kullanılmamalıdır. Derine inmemesi bu lazerlerin diğerlerine göre daha az ağrılı olmasını sağlar.

     Bu özellik ,derin yerleşimli kıllarda örneğin ;sırt, kol, yüz gibi bölgelerde etkinliğinin az olmasına neden olur. Açık cilt rengi olan ve kozmetik epilasyon olarak bilinen koltuk altı, bacak, bikini, genital bölgede önerilen bir lazer tipidir. Ağrısının az olması, hızlı ve pratik uygulanabilme özelliği, seanstan sonra hemen kılların alandan temizlenmesi bu lazerin önemli diğer avantajlarıdır. Bu bölgelerde ortalama 6 seansta oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde alexandrite lazerlerin ince tüyleri tetikleyerek ters etki ile kılları artırabileceği ihtimali akılda tutulmalı ve seçim ona göre yapılmalıdır. Tüm hastalar kılların büyümesindeki gecikmeyi fark edeceklerdir.

        Tedavi sonrasında bir kısım hastalarda kalıcı azalmalar görülür. Bu lazer türü koyu renkli kıllar için daha etkilidir. Kumral ve gri tonlu kıllar daha koyu renkli kıllara kıyasla az dirence sahiptir. Beyaz kıllar tedaviye cevap vermezler. Lazerdeki hızlı tekrar oranı tedavi süresini azaltır. 

Nd Yag Lazer:

• Melanin tarafından oldukça az emilir.
• Bu nedenle çok koyu ciltlerde tercih edilirler.
• Long pulsed tipleri tüylerin derin yerleşimli tüyler de iyi sonuç verebilir.
• Soğutma sistemi bunda da aktif olarak kullanılmaktadır.
• Unutulmamalıdır ki; bu lazer de yanıklara ciltte lekelenmeye sebep olabilir.
• Melanin emiliminin yok denecek kadar az olması çok esmer tenlerde kullanımının diğer lazerlere göre daha güvenilir ve avantajlı olmasını sağlamaktadır.
• Etkinlikle ilgili farklı sonuçlar bildirilse de genel olarak genel olark etkin bir lazer olarak bilinmektedir.
• Özellikle zenci ve koyu cilt renkli insanlarda tercih edilen bir lazer türüdür .
• Ağrılı bir lazer türüdür
• Kılcal varis tedavilerinde de kullanılmaktadır