LAZER EPİLASYON


Lazer sistemlerinin etki mekanizması nedir?

Vücuttaki tüylerin lazer enerjisi kullanılarak yok edilmesi yöntemine lazer epilasyon denilir. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı ve sağlıklı yolu lazer epilasyondur. Lazer ışığı tek dalga boyunda düz bir demet halinde ilerleyerek kıl kökünü ulaşır. Milisaniye süresinde cilde uygulanan ışın kıl kökünde melanin adı verilen pigment tarafından emilir. Isı enerjisine dönüşen ışın kıl kökünü tahrip eder. Farklı dalga boyuna sahip lazerler bulunmaktadır. Kliniğimizde 4 farklı lazer sistemi mevcut olup Sevgi Kozmetoloji Kliniği son model lazer cihazlarını siz sevgili Malatya halkımızın hizmetine sunuyor. Sizlere sadece lazer epilasyon konusunda hizmet vermekten öte cildinize , şikayetinize ve hastalığınıza özel cihazlarla tedavi imkanı sağlıyoruz. İstenmeyen tüylerden kurtulmak isterseniz, lekeleriniz , çilleriniz , gözenekleriniz, benleriniz, sivilce ve izleriniz sizi rahatsız ediyorsa, dövme yaptırdınız silmek istiyorsanız, damarlarınız yüzeyselse, daha genç bir görünüm istiyor iseniz doğru adres Sevgi Kozmetoloji Kliniği hizmetinize açılmıştır.

Kozmetoloji Ünitemizde Kullanılan Lazer Sistemleri

· Alexandrite 755 nm (epilasyon)
· Diode 800-810 nm (epilasyon)
. Q switched Nd Yag lazer (dövme silme,leke,ben, sivilce)
. Nd Yag lazer 1064 nm ( varis, örümcek ağı damarları)

Lazer epilasyonun diğer alternatif yöntemlere üstünlüğü nedir?

· Lazer epilasyon hızlı ve uzun süreli sonuç sağlar.
· Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir.
. Diğer yöntemlere göre ağrısız denebilecek kadar az ağrılıdır.
. Kalıcı etkiler sağlar
. Güvenli bir yöntemdir.

Lazer epilasyonun riskleri nelerdir ?

Lazer epilasyon tüm dünyada uygulanan güvenli bir yöntemdir. Tıpta sadece dermatoloji değil göz, üroloji, ortopedi,kadın doğum, diş gibi bir çok farklı klinikler tarafından kullanılmaktadır.
En çok sorulan ve merak edilen sorulardan birisidir ki lenf düğümlerine, meme dokusuna veya yumurtalıklara etki eder mi? Hayır. Çünkü kıl köküne kadar inebilen dalga boyu vardır, Vasküler lazerler de damarlara kadar ulaşabilir. O nedenle daha derin dokuları etkilemez.
Doğurganlık üzerine etkisi var mıdır ? Hayır . Biraz öncede bahsedildiği gibi yumurtalıklara ulaşmaz, hormonlarınızı etkilemez. Lazer epilasyon sonrası bebek doğuran bir çok bayan vardır. Ancak hamilelik döneminde uygulanmıyor. Bu dönemde anne yada bebeğe zarar vermez fakat gebelikte her şeye dikkat edildiği üzere lazer de yapılmıyor. Bu hastalarımız lazere başladı seansları tam bitmeden hamile kaldı ise emzirme döneminde kaldığı yerden tedaviye devam edebiliyorlar. Zira emzirme döneminde uygulanıyor. Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler.
Kanserojen mi?
Hayır . Hatta güneş hasarı, antiage, yüzeyel prekanseröz lezyonların tedavisinde de farklı lazerler kullanılmaktadır.

Vücudun hangi bölgeleri tedavi edilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en sık yüz, bikini, kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri; erkeklerde ise yüz, boyun, ense, sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Ayrıca batık kılların tedavisinde, kıl dönmesi ameliyat öncesi ve sonrası süreçte kullanılmaktadır.

Tedavi süresi ne kadardır?
Süre epilasyon yapılan bölgeye göre değişir. Yüz, koltuk altı gibi küçük alanlar 5 dakika; sırt, bacak gibi geniş alanlar 30 dakika- 1 saat kadar sürebilir.

Kaç seans uygulanır?
Ortalama 4-8 seansta istenilen etki elde edilir. Seans sayısı kıl rengine, cilt rengine, uygulanan bölgeye, hastanın yaşına, hormonal durumuna bağlı olarak değişmektedir. En hızlı yanıt beyaz tenli siyah kıllı hormonal sıkıntısı olamayan hastalarda koltuk altı, bikini ve bacak bölgesinde elde edilmektedir. Yüz ve kol bölgesinde daha uzun seanslarda sonuç alınabilmektedir.

Neden en az 4 tedavi seansı gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır ?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?
Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-altı seans sonrasında tüylerde p-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

Tedavi sonrası lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır.

Ne oranda tüyler tekrar çıkar ve ne kadar sürede tüyler geri döner?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4- 6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.
Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez..

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Kadın ve erkeklere her yaş grubunda uygulanabilir.Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa başlanılabilir.

Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

Lazer kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, kalp pili olanlara, ilaç tedavisi almayan epilepsi hastalarına, ekstremitelerini istemsiz hareket ettiren nörolojik hastalara uygulanmaz. Dermatolojik hastalıkları olanlara ve ilaç kullananlara doktor gözetiminde yapılabilir.

Lazer tedavi öncesi öneriler:

1.Tedaviden önceki hafta içinde ağda, sir ağda ve cımbız gibi yöntemler kullanmayın. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparmış olursunuz. Bu da lazerin etkisini azaltır.

2. Tedaviden bir veya iki hafta önce güneşlenmeyi azaltın. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır, yan etkisini arttırır.

3. Uygulama yapılacak bölgeye makyaj yapmayın . Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.

4. Lütfen alexandrite lazer için tedaviden üç gün önce , diod lazer için tedavi sabahı tıraş olun veya tüyleri kesin. Bu yol deriyi daha az hassas kılar. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır.

5. Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 30 dakika-1 saat önce topikal anestetik krem uygulayabilirsiniz.

6.Herhangi bir cilt hastalığınız varsa , ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

Lazer tedavi sonrası öneriler:

1. Lazer sonrası kızarıklık olabilir. Buz uygulaması ile kızarıklık hızlı bir şekilde geriletilebilir . Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir . Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.

2. Tedaviden sonra bir veya iki hafta içersinde güneşlenmeyin. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanın..

3. Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içersinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz .

4. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.

5. Sıcak su ile duş almayınız, kese kullanmayınız.

6. Peeling gibi soyucu ürünler kullanmayınız