6-7 AYLIK DÖNEMDE

Meyve suyu ve meyve püresi
yoğurt
Sebze çorbaları ve sebze püresi
Muhallebiler

Bu dönemin başlarında  mevsimine göre ,doğal meyve sularından elma ,şeftali, armut ,havuç  suyu verilebilir.Portakal mandalina gibi turunçgiller karın ağrısı ,gaz yada alerjilere neden olabilir.Bu meyvelerin sularına 7. aydan sonra başlanmalıdır.Tuz içermeyen çorbalar azar azar verilebilir.Meyveler cam rende ile rendelenmelidir. Meyve püreleri yogurt ilave edilerek  veya  sade verilebilmektedir.

7-9 AYLIK DÖNEMDE

Kahvaltı
Baklagiller ve tahıllar
Etli sebze yemekleri
Tavuklu sebzeler
Balık
Dolmalar

Yumurta sarısı, beyaz peynir,yoğurt ,sebze çorbası veya haşlanmış sebze püresi,meyve püresi, ızgara köfte , tavuğun sadece beyaz etli bölümleri ,muhallebi gibi ek besinler bebeğin gelişimini hızlandıracaktır.8.  Aydan sonra ilave olarak etli dolmalar ,etli sebze yemekleri, makarna, erişte veya pilav, yayla ,kırmızı tarhana, mercimek v.b. çorbalar  tuzsuz bir şekilde ve içine ekmek içi konularak yedirilebilir.

9-12 AYLIK DÖNEMDE

Makarna
Pilav
Salata
Cacık

Bu dönemde bebeklere sadece inek sütü ve bal vermemelisini. Bunlara 1 yaşından sonra başlanmalıdır.Bu aylarda kuru baklagiller ,kurufasülye nohut gibi gıdalar diğer yiyeceklere ek olarak kullanılabilir.Balıkda bebeğinizin gelişimine pozitif katkı sağlayacaktır.Eğer dana eti verilecekse kesinlikle  et yağsız olmalıdır.İç yağ barındıran yemekler bebekte obeziteye(aşırı kilo) neden olabilir.

1 YAŞ VE ÜSTÜ BEBEKLİK DÖNEMİNDE

Bebeğiniz 1. yaşını doldurduktan sonraki dönemde  hedefiniz, sizinle beraber sofraya oturması ve siz ,her ne yiyorsanız sizinle birlikte beslenmesidir.Ancak aşırı yağlı fazla kızarmış,yanık ,aşırı pişirilmiş  , az pişirilmiş yada çiğ köfte  gibi sağlıksız gıdalar kesinlikle verilmemelidir.Tüm sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra verilmeli, temizlik ve hijyene özen gösterilmelidir.