• 06-05-2017 / 31-12-2017

    Kilolu bir ilköğretim ve lise dönemi geçiren, sürekli alıp verdiği kilolarla sorun yaşayan Dyt. Merve Yılmaz’ın dönüm noktası üniversite tercihi yaparken "benden diyetisyen olmaz şu halime bakın" söylemine rağmen rehber öğretmeninin ısrarla beslenme ve diyetetik bölümüne yönlendirmesi olmuş.

    Üniversite hazırlık sınıfındayken psikolojisi iyice bozulunca sağlıksız zayıflama yöntemlerine: zayıflama çaylarına, popüler diyetlere, zayıflama ilaçlarına, aşırı spora yönelmiş ama verdiği kilolar kalıcı olmadığı gibi sağlığını da bozmuş. Bölüme başlayınca artık bu yöntemlerin bir faydası olmadığını, sağlıklı zayıflama yöntemlerini öğrenen ve ilk olarak kendi üzerinde uygulayan diyetisyenimiz okulu bitirdiğinde ideal bir vücut görüntüsüne kavuşmuş. Rehber öğretmeninin dediği gibi ondan diyetisyen olmuştu hem de hastaların psikolojisinden anlayan, kilolu olmanın çocukluğunu, ergenliğini, yetişkinliğini bilen, kolaylıkla empati yapabilen bir diyetisyen olmuştu.

    Diyetisyenimiz önemli olanın belli bir süre kendini belli yiyeceklerden uzaklaştırarak, sosyal hayattan soyutlayarak hızlı bir şekilde zayıflamaktan ziyade sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaşamımıza adapte etmemiz gerektiğini söylüyor. Hastalarına bu şekilde yardımcı olmaya çalışan Dyt. Merve Yılmaz sabit diyet listeleri vermek yerine hastalarının yaşam tarzını, beslenme alışkanlıklarını öğrendikten sonra sağlıklı bir beslenme tedavisi planlıyor ve danışmanlık hizmeti veriyor.


    Resimler